הצורך העז בסמים מהווה את שברון הלב הגדול ביותר במהלך הגמילה. אילו זה היה אפשרי, לאנשים המכורים להרואין, קוקאין, אלכוהול, סמי מרשם ולחומרים רעילים אחרים, להימלט משגרת החיים של התמכרות  ללא הצורך לעבור את העינויים והתשוקה העזה לסם, שאין להם שליטה עליה, העלולה לתקוף בפתאומיות. כשאדם עובר דרך השלב  של תוכנית סילוק הרעלים מהגוף,  (DETOXIFICATION), בתוכנית נרקונון הוא שם לב שתשוקה עזה זו, פוחתת בהדרגה, הוא מסוגל גם לראות כיצד חייו החדשים כאדם נקי מסמים, נפרשים בפניו.
סוג זה של ניקוי עמוק מרעלים עשוי להפחית את התדירות של הנסיגה הפתאומית בחזרה להרגל הישן של צריכת הסמים, לאחר חודשים או שנים של פיכחות.
מה שיכול לקרות ללא תוכנית טיהור הגוף מסמים הוא, שיום אחד האדם מרגיש מצויין ומתפקד היטב וביום שלמחרת הוא חוזר שוב להשתמש באקסטזי, קראק, אלכוהול או סמים אחרים. אין שום אזהרה מקדימה לכך. יכול להיות שרק הוא לבדו יידע מה בדיוק הניע ועורר את הצורך העז והבלתי נשלט, אך גם יכול להיות שלא יהיה לו שמץ של מושג לגבי זה.

סמים בגוף
סמים נעים בגוף בתוך זרם הדם וחודרים לרקמות בגוף. רוב הסמים נמשכים במיוחד לרקמות השומן, ונמסים בקלות עם השומן.

  • לא תמיד סמים מופרשים לחלוטין מתוך הגוף.
  • שאריות סמים עלולות להישאר בדם, ברקמות השומן או ברקמות אחרות בגוף לפרקי זמן ארוכים ומשתנים.
 • בעת מאמץ פיזי כמו בעת אימון גופני או עבודה פיזית הגורמים לשריפת שומנים בגוף, כימיקלים המצויים ברקמות השומן עלולים להיכנס לתוך זרם הדם ואז להשפיע על האדם.

ישנו מיתוס נפוץ ביותר לגבי סמים והוא שסמים נשארים בתוך הגוף לזמן קצר בלבד כך שהסיכון לטווח הארוך הוא מזערי. צריכת סמים, כפי שאתה יכול לראות, היא לא בהכרח משחק חד-פעמי. סמים עלולים להשפיע על האדם אף תקופה ארוכה לאחר שהפסיק לצרוך אותם.
במשך למעלה מ-40 שנה, תוכניות נרקונון לחופש מסמים ואלכוהול, ברחבי העולם, הציעו את הדרך הייחודית שלהן בתוכנית לטיהור הגוף מרעלים שהרעיון המונח בבסיסו הוא, שבריאות משמעותה לעזור לגוף לשחרר את שאריות הסמים מתוכו הפועלים כמעוררי אותו צורך עז להשתמש בהם שוב.

במה שונה תוכנית הטיהור של נרקונון?
"תוכנית  טיהור הגוף (Detoxification) לחיים חדשים של נרקונון אינה משתמשת בסמים" 

תוכנית גמילה מסמים

תוך מספר ימים עד לשבוע של ניקוי הגוף בתהליך הטיהור, המשתתפים הבחינו בצבע שחזר לפניהם, העיניים היו מבריקות יותר, רמת האנרגיה עלתה ויכולתם לישון טוב יותר בלילה, השתפרה כמו גם הרגשת הרעננות בבוקר. מצב הרוח שהתנדנד בין כעס לדיכאון וחוסר נוחות כללית, נעלם. חלק מהמשתתפים ציינו שהם מרגישים מרוכזים ומאוזנים יותר. יותר הם עצמם.

דבר ראשון וחשוב מאד, תוכנית טיהור הגוף (Detoxification) של נרקונון לחיים חדשים, אינה עושה שימוש בסמים!!!
למעשה, אין שימוש בסמים לכל אורך התוכנית לשיקום, במקום להוסיף כימיקאלים נוספים, הפילוסופיה של נרקונון נוקטת בגישה של תמיכה וחיזוק הגוף וביכולתו לשקם את עצמו ולשטוף החוצה מתוכו את כל רעלי הסמים שהצטברו. כך שהחל מהשעה הראשונה בשלב הגמילה במרכז נרקונון, ניתנים תוספי תזונה על מנת לסייע לגוף להתחיל ולהפעיל את יכולתו הטבעית לנקות את עצמו. מספר צעדים מאוחר יותר בתוכנית, כל אדם מתחיל בתוכנית טיהור הגוף (Detoxification) של נרקונון לחיים חדשים. שלב זה בתהליך השיקום עושה שימוש במרכיבים הבאים: 

  • תוכנית מותאמת- אישית של תוספי תזונה
  • תוכנית כושר מתונה
  • עלייה מדורגת במשך הזמן המוקדש לישיבה בסאונה בחום נמוך, מידי יום.
 • פיקוח בנושא תזונה, התעמלות, שתיית מים וזמן סאונה כמו גם שימת לב לכל תופעה שעולה וקשורה לתהליך.

צירוף זה נבחן והוכח כמייצר שטיפה וסילוק של שאריות סמים הנוטות להצטבר ברקמות השומן בגוף. מצבורים אלו של שאריות סמים פותרים את התעלומה  ה"פתאומית והבלתי מוסברת" של השימוש החוזר בסמים, גם לאחר שנים של פיכחות.
כיוון שסמים נוטים להימשך ולהיקשר לשמנים, קשה להיפטר מהם. מחזור הדם הוא איטי ברקמות שומן ולכן מצבורי סמים אלו אינם מתנתקים בקלות  מהשומן בגוף. גם אם האדם  רזה, בכל זאת יש בגוף שומן בו מאוחסנים  סמים אלו.
כשנזקקים לשומן זה לצורך הפקת אנרגיה כמו במקרה של תרגילי התעמלות מאומצים או מתח גדול כמו בעת ריב, הגוף משתמש במאגר שומן זה – ומשחרר לזרם הדם גם את אותן שאריות סם. בזמן הזה, מספר אנשים ייתכן ויחוו דחף לקחת סם, מה שעלול להרוס את הישג הפיכחות אותו השיגו בעמל רב גם לאחר חודשים או שנים.

לעשות את הטיהור בשיטה של נרקונון, כששאריות הסמים נשטפים מהגוף, משמעותו שיעור נמוך יותר של חזרה לשימוש בסם. לכן, השלמת שלב זה מלמדת על כך שהצורך, התשוקה העזה שלהם לסם פוחתת ככל שהסמים נשטפים מגופם. מספר אנשים הצהירו שצורך עז זה נעלם לגמרי.

התוצאה של תוכנית טיהור הגוף בשיטה של נרקונון היא,  שכל הסמים נשטפים מהגוף.
כהוכחה ליעילותה של שיטה טיפולית זו, טבעי למצוא  אנשים המדווחים במהלך התוכנית, כי הם חשים את השפעות  הסמים בהם השתמשו לפני חודשים או  שנים. התמדה בתהליך הטיהור מביאה לידי כך שהשפעות אלו נעלמות ובמקומן האדם מרגיש בהירות וצלילות יתר במחשבה ובנקודת המבט.
באופן זה אנחנו משקמים אדם המסוגל להישאר פיכח, להיות פרודוקטיבי וליהנות  מהחיים. השלב של טיהור הגוף הייחודי לנרקונון הוכח כמרכיב חיוני בשיקום מסמים, שבעה מתוך עשרה מבוגרי התוכנית מצליחים לשמור על אורח חיים נקי מסמים.
תוך מספר ימים עד לשבוע של ניקוי הגוף ותהליך הטיהור, המשתתפים הבחינו בצבע שחזר לפניהם, העיניים היו מבריקות יותר, רמת האנרגיה עלתה ויכולתם לישון טוב יותר בלילה, השתפרה כמו גם הרגשת הרעננות בבוקר. מצב הרוח שהתנדנד בין כעס לדיכאון וחוסר נוחות כללית, נעלם. חלק מהמשתתפים ציינו שהם מרגישים מרוכזים ומאוזנים יותר. יותר הם עצמם.

סיכום ממצאי מחקר שנעשה עם אנשים המכורים לקוקאין

Precipitation of Cocaine Metabolites in Sweat and Urine of Addicts Undergoing Sauna Bath Treatment
Fifty-Seventh Annual Scientific Meeting, National Institute on Drug Abuse, College on Problems of Drug Dependency, 1995

Summary: Four subjects (three males and one female) admitted to a residential treatment program were selected for study. All met DSM-III-R Criteria for cocaine dependence and ingested cocaine by smoking. The duration of their use of the drug ranged from eight months to 18 years, and they reported cocaine use on over 75 percent of days in the month just prior to treatment. Three reported last use of cocaine within 48 hours of admission; one reported last use 25 days prior to program entry. Urine and sweat samples were collected from subjects every two to three days during detoxification and analyzed by fluorescent immunoassay. Cocaine metabolites were detectable in both sweat and urine of all subjects. Three of the four subjects showed a measurable increase in sweat or urine cocaine metabolite concentrations at the beginning of detoxification. Two subjects demonstrated negative urine samples prior to detoxification, but demonstrated the presence of metabolites when detoxification commenced

לפרטים וייעוץ התקשר עכשיו, 054-6650271 אייל

.

Call Now Buttonלהתיעצות חייג דילוג לתוכן