מרכז גמילה מסמים 

אם הגעת אלינו כנראה שאתה מחפש עזרה לעצמך או לאדם קרוב ואהוב.

מרכז גמילה מסמים שלנו מתמחה התמכרות לסמים קשים שלרוב  עלולים להרוס משפחות ולפגוע באיכות חייהם של הסובבים.

שברון הלב והתסכול שהתמכרות לסמים גורמת פוגעת באנשים בכל יום ואנו בנרקונון מבינים עד כמה קשה זה יכול להיות למצוא את הפתרון המתאים. למזלך, הגעת למרכז לייעוץ והכוונה לגמילה מסמים ומאלכוהול.

נרקונון כרשת בינלאומית מספקת תשובה יעילה להתמכרות מאז 1966. למרכזים שלנו אחוזי הצלחה  גבוהים במיוחד, מעל 76% מבוגרינו נשארים משוחררים מסמים ואלכוהול לאחר שסיימו את כל התוכנית. הגישה הייחודית של תוכנית נרקונון כוללת שיטה הוליסטית לתמיכה במצב של התמכרות.

 לא כל תוכניות השיקום והגמילה דומות.

השיקום בנרקונון מבוסס על צרכי האדם. אנו מבינים את הגורמים המצויים בבסיסה של התמכרות לסמים, את הסיבות לכך שאדם התחיל לצרוך סמים מלכתחילה וכיצד ההתמכרות מתפתחת ומביאה להתדרדרות.


במרכזי נרקונון מטפלים בצורך של האדם ובתשוקה שלו לקחת עוד סם עד לרמה שאינו מרגיש עוד בצורך לעשות זאת. המכור לאלכוהול או סמים, לומד לקחת אחריות אישית לבחירות, לפעולות, לטעויות ולהתמכרויות שלהם וזאת על מנת שיוכל להשאיר מאחור את ההתמכרות ותוצאותיה, אחת ולתמיד.

גם אם ניסית מרכז גמילה מסמים ומאלכוהול אחר ונכשלת, זה לא מאוחר מדי. אנו נמצאים כאן כדי לעזור לך ולהתאים לך את מה שאתה זקוק לו. 

התמכרויות

ישנם סוגים שונים של התמכרויות בימינו. בתחילה יש להגדיר את המילה "התמכרות". על פי המילון – המצב של האדם המשועבד להרגל, התנהגות או למשהו פסיכולוגי או פיזי ההופך להיות הרגל שחוזרים עליו שוב ושוב, כמו סמים, ברמה כזו שכשאדם מפסיק לעשות זאת זה גורם לו לטראומה חמורה. 

לא כל ההתמכרויות הן מסכנות חיים, אך כל ההתמכרויות משפיעות על האדם ועל אלו שבסביבתו. לפניך מספר התמכרויות שאינן מהוות איום על החיים, אך יחד עם זאת עלולות להיות הרסניות  כמו  התמכרות לסמים או אלכוהול.

מרכז גמילה מסמים
מרכז גמילה מסמים

 כיצד להפסיק התמכרות לסמים?

האם התמכרות היא מחלה? מה הוא התהליך בהתגברות על התמכרות לסמים? מציאת תשובות לשאלות אלו היא חיונית כשעומדים להתחיל בדרך לשיקום.

ישנם מספר מדענים ואנשי ממשל המתארים התמכרות כמחלה שאינה ניתנת לריפוי בדומה למחלת לב או סוכרת.

תיאור זה מצדיק ומעודד את השימוש בתרופות, כמו מטאדון או סבוטקס, לטיפול. אך ההצלחה בתוכנית הטיפול ללא תרופות מוכיחה את ההיפך לגבי התיאור הנ"ל של התמכרות. כאשר קיימת התמכרות, הסמים שולטים באדם.

ישנם פקטורים ספציפיים הגורמים להתמכרות הימשך. כאשר פקטורים אלו מטופלים, המכור יכול להפסיק את התמכרותו ולשקם את עצמו מהתוצאות ההרסנית של הסמים על גופו ונפשו. באמצעות הכלים והיידע כיצד לעשות זאת, הוא יהיה מסוגל ליהנות מחיים פרודוקטיביים.

התהליך של הפסקת ההתמכרות באופן קבוע הוא מאתגר ולעתים נדרשת עזרה מקצועית להתוות את הדרך למכור, כיצד לעצור את ההתמכרות. בנרקונון אנו מתמחים בעזרה בשבירת מעגל ההתמכרות אחת ולתמיד.

שתי הסיבות בגללן אנשים חוזרים לסמים ו/או לאלכוהול

למרות שחזרה לצרוך סמים ואלכוהול, אחרי ניסיון להפסיק, היא תופעה מוכרת ושגרתית, היא נובעת אך ורק בגלל אחת משתי סיבות. הסיבה הראשונה היא תשוקה פיזית וכפייתית להשתמש בסמים או אלכוהול, והיא מתחלקת לשני חלקים.

הסיבה השנייה של ההידרדרות המחודשת היא הצטברות של עבירות שהאדם ביצע, היוצרות אשמה, כעס, ובושה, אשר הצטברו במהלך ההתמכרות, נשארו לא מטופלות ומכבידות על האדם שמשתמש בסמים או אלכוהול.

חזרה לסמים או לאלכוהול כתוצאה מדחפים פיזיים:
כאשר סמים או אלכוהול נלקחים יום אחר יום, שבוע אחר שבוע, חודש אחר חודש, האדם יוצר תלות פיזית בסמים או באלכוהול, והופך את הגוף והמיינד- המחשבה, להיות תלויים בצריכת סמים או אלכוהול.

 הגוף והמיינד, של האדם המכור מבצעים שינויים והתאמות עבור הסמים או האלכוהול.

לאחר שהאדם המכור מנסה להפסיק להשתמש בהם, הגוף והמיינד מתחילים בתופעות גמילה. השלב הראשון של תופעות הגמילה הוא מה שנקרא תופעות גמילה אקטיביות" והן מתבטאות בדרך כלל בסימפטומים שמזכירים סימפטומים של שפעת חמורה, כמו חרדה גבוהה, חוסר יכולת לישון, שינויים במצב הרוח ועוד. 

רוב המכורים, משפחותיהם ומרכזי הגמילה מסמים, טועים לחשוב שברגע שתופעות הגמילה האקטיביות החלו להתפוגג, האדם 'התנקה' מהרעלים שהכניס לגופו באמצעות הסמים והאלכוהול. 

זה לא יכול להיות רחוק יותר מן האמת. האמת היא שברגע שאדם מכור מחליט להפסיק להשתמש בסמים או אלכוהול, ואכן מפסיק את השימוש, מרגע זה ואילך לאדם יהיו 60 עד 90 ימים של מחשבות, דחפים קבועים, השתוקקות, כפייתיות וחלומות, להשתמש בסמים או אלכוהול. 

תסמינים אלה הן הודעות שנשלחות מן הגוף של האדם המכור והמיינד שלו, וזה קורה כי הגוף של האדם נאלץ להתרגל  שיש בו את הסם או האלכוהול, וכאשר הם נעדרים, הגוף והמיינד שולחים "תזכורות" לאדם להשתמש בסמים או אלכוהול. 

החדשות הטובות הן שהגוף והמיינד יחזרו לתפקד בצורה נורמטיבית, החדשות הרעות הן שרוב האנשים המכורים לסמים ו/או אלכוהול לא יכולים לעשות את זה במהלך החודשים הראשונים והגורליים של המחשבות הבלתי פוסקות, הדחפים, התשוקות, הכפייתיות והחלומות של להשתמש בסמים ו/או אלכוהול.

הגורם השני לתשוקה הפיזית לחזור לסמים, נובע מנזק לאיברים של האדם המכור וחוסר היכולת של הגוף שלו לעכל ולעבד את הסמים ו/או האלכוהול. גוף האדם לא נועד לעבד כמויות גדולות של סמים מסוכנים. שני האיברים שתפקידם לסנן מזהמים ורעלים בגוף האדם הם הכליות והכבד. 

רוב האנשים מכירים את מה שקורה לאלכוהוליסטים כאשר שנים של שתייה גורמות לכבד שלהם להפסיק לתפקד, ושחמת הכבד מתרחשת.
מה שרוב מרכזי השיקום ותוכניות הגמילה מסמים מתעלמים ממנו, הוא שהרבה לפני שהכבד מפסיק לתפקד, נגרם לו נזק, והוא לא מסוגל לעבד ולהפטר מהסמים ו/או האלכוהול. 

הם גם מתעלמים מכך שלא רק שאלכוהול רעיל לגוף, הוא גם גורם נזק לכבד ולכליות. 

קריסטל מט, אופיאטיים, בנזודיאזפינים, קוקאין, קראק, משככי כאבים, תרופות הרגעה, מריחואנה, סמי הרגעה, וסמי הזיה- גם הם רעילים וגורמים נזק בכבד ובכליות.

את כל הסמים האלה הגוף חייב לעכל, לעבד ולהיפטר מהם. ככל שהאדם המכור משתמש יותר ויותר בסמים או אלכוהול, הכבד והכליות נעשים פחות ופחות יעילים בפירוק הסמים וסילוקם מהגוף.

מה קורה לחלקי הסם שלא התפרקו לחלוטין ויצאו מהגוף ?
פשוט, הם עדיין קיימים בגוף האדם ובדרך כלל נצמדים לתאי שומן ונלכדים שם. תאי השומן קיימים (במיליונים) בגוף של כולם, לא משנה מה המין או מבנה הגוף של האדם. 

חלקי הסם הרעילים האלו ושאריות ממשקעים של סמים מצטברים בגוף האדם, והם גורמים לאדם לחזור לקחת סמים בעתיד מאוחר יותר, כאשר הם משתחררים אל הגוף. 

השחרור מחדש של חלקיקי הסמים האלה, הידועים גם כמטבוליטים של סמים, בדרך כלל מתרחש כאשר תאי שומן נשרפים בזמן פעילות גופנית או מתח. אדם לא צריך לרוץ מרתון כדי שהם ישתחררו, זה יכול להיות פשוט כמו ללכת לתיבת הדואר או להתווכח עם בן משפחה, כאשר מופיעים מתח, דופק ולחץ דם גבוהים.

לאחר שהרעלים האלה משתחררים מחדש, האדם יחוש תשוקה פיזית לסם, מחשבה, דחף, לעתים יוכל לטעום או להריח את הסם או לחוש את האפקט של זה, ואז הוא הולך ומשתמש בסם או באלכוהול, וההידרדרות מתרחשת.

הרעלים של הסם או האלכוהול יכולים להישאר בגוף שנים אם לא טופלו, והם ישוחררו בזמנים שונים ויגרמו להידרדרות. הפיתרון לשחרור הגוף מרעלי הסמים והאלכוהול האלו, וזירוז התהליך הטבעי של הגוף הוא "תוכנית הניקוי מרעלים לחיים חדשים" .

הידרדרות מחודשת כתוצאה מטראומות לא מטופלות ועבירות:
הסיבה השנייה בגללה אדם חוזר לצרוך סמים או אלכוהול היא טראומות לא מטופלות או עבירות שמתרחשות לפני ובזמן השימוש של אדם בסמים, שלאדם יש רגשות שליליים שקשורים לעבירות הללו. 

כשבודקים זאת לעומק, אדם בדרך כלל עושה החלטה לא מודעת להתחיל להשתמש בסמים או באלכוהול ברמה מוגזמת, בגלל איזושהי בעיה או מצב לא נעים שמופיע בחייו. זה יכול להיות פשוט, כמו פרידה מבן או בת הזוג, גירושי ההורים, בעיות בבי"ס, כישורים חברתיים גרועים או רשימה ארוכה של בעיות אחרות וחמורות יותר.

האדם באותו הזמן לא מבין את כמות הבעיות, ואת גודל והיקף הסבל שיופיעו כשההתמכרות תחל, כי אם היה מבין, הוא בדרך כלל היה מוצא פיתרון אחר מאשר להשתמש בסמים או אלכוהול  כדי "להבריח" את הבעיה או הבעיות.

מובן שהסמים או האלכוהול לא פותרים את הבעיות האמיתיות אלא רק  מסווים אותן, ואז כמובן הרבה בעיות אחרות נוצרות ומצטברות כתוצאה מהשימוש וההיפגעות מהסם או האלכוהול. 

כשההתמכרות נמשכת, האדם בדרך כלל יעשה דברים שהוא לא גאה בהם כדי להשיג את האלכוהול או הסם, ויתחרט עליהם אחר כך. הוא בדרך כלל ישתמש במניפולציות כלפי אנשים או מצבים בחיים במטרה להמשיך להזין את ההתמכרות שלו. הוא ישקר לאנשים שהוא אוהב ואכפת לו מהם, ושהם אוהבים אותו ואכפת להם ממנו גם כן.

האדם המכור מאבד את כל היושר האישי שלו. אמות המוסר והאתיקה שלמד וגדל עליהן ייעלמו בקלות, כשההתמכרות עכשיו תניע אותו לעשות כל מה שצריך כדי להשיג את הסם או האלכוהול.

משום שהאדם המכור יודע ביסודו להבדיל בין נכון ללא נכון, ובין טוב לרע, ההתנהגויות השליליות שהוא מתרגל כדי להשיג את הסמים יוצרות רגשות שליליים: אשמה, כעס ובושה. כשהאדם מפוכח הוא נותר להתמודד עם המעשים שלו ולחשוב עליהם, וזה נעשה בלתי נסבל, כך שהוא חייב ללכת ולהשתמש בסמים כדי לשכוח ו"להרדים" את המעשים, העבירות וההתנהגויות השליליות שלו.

זה כמובן יוצר מעגל אכזרי, והאדם המכור חופר את הבור עמוק יותר ויותר עד שהוא לא יכול לראות דרך החוצה.

כאשר האדם המכור מנסה להיגמל או להפסיק או להימנע משימוש בסם או אלכוהול ו"מתפכח", הוא מהר מאוד רואה וחושב על כל הפעולות וההתנהגויות השליליות שלו.

זה כמובן בלתי נסבל והמאגר של אשמה, כעס ובושה שקשורים לעבירות האלו, יניעו אותו לחפש את הסם או האלכוהול ולהידרדר שוב.

הפיתרון להידרדרות המחודשת הבלתי נמנעת הזו, הוא קודם כל לנקות את האדם היטב מהסמים או האלכוהול, ואז לגרום להם לחזור אחורה ולדבר, לכתוב, ולקחת אחריות על המעשים שלהם על ידי חוויה מחדש של כל עבירה, והסתכלות על ההשלכות והתוצאות של המעשים שלהם, על האנשים ובני המשפחה סביבם.

זה, יחד עם מציאת פתרונות למעשים האלו, יהיו הפעולות היחידות ש"ישחררו" אותם מהצטברות האשמה, הכעס והבושה של המעשים שהם עשו ולקחו חלק בהם, כאשר השתמשו בסמים או אלכוהול. בנקודה זו, הבעיות הבסיסיות והיחסים החברתיים הלוקים בחסר, יכולת הלמידה, וכישורי הזוגיות הלוקים בחסר יצטרכו לקבל התייחסות וטיפול. לבסוף, האדם חייב ללמוד את הכלים הנכונים לחיים,  וללמוד דרכים להתמודד, לטפל בבעיות בעתיד כשהן מופיעות, במקום לפנות לסמים ואלכוהול כפיתרון.

כל זה מטופל בתוכניות "נרקונון. בשיקום הקוגניטיבי-התנהגותי ובייעוץ לרכישת כלים לחיים. כל חלק מהתוכנית משתתף בחיים של הסטודנט, ומכשיר אותו להיות אתי, אחראי, נקי מסמים ואזרח תורם בחברה. חזרה לצרוך סמים היא נושא נפוץ מדי, שיכול להימנע על ידי נקיטת הפעולות והצעדים הנ"ל.

הרבה מרכזי גמילה מסמים ותוכניות לגמילה מסמים ואלכוהול הופיעו עם מספר עצום של סיבות להידרדרות חוזרת, כשהסיבה החדשה ביותר שנשמעה היא "הידרדרות חוזרת היא חלק מההחלמה".

זה כמובן לא מדעי או הגיוני, ונובע ממספר מצומצם של אנשים שמרוויחים ממודלים עלובים של גמילה, קבוצות לגמילה מהירה, או תוכניות של תחליפי סם שאינן אפקטיביות ומהוות טכנולוגיית גמילה גרועה.

העובדה היא שאם הבעיות שגרמו להידרדרות המחודשת מובנות במלואן, אז מודל טיפול אפקטיבי יכול להתרומם ולצאת לפועל, כדי למנוע הידרדרות מחודשת ולתת לכל אדם את היכולת לחיות חיים נקיים מסמים. מודל כזה פותח לפני 50 שנה, הוא מוצא לפועל בכל יום ובכל שנה מאז 1966, והוא פועל בכל תוכניות נרקונון  לגמילה מסמים ואלכוהול.


 אזהרה: אם אתה שומע דברים כמו:

-"הידרדרות מחודשת היא חלק מתהליך ההחלמה"

– "האדם חייב להגיע לשפל המדרגה כדי שהטיפול יצליח"

– "אחוז ההצלחה שלנו תלוי בנכונות של ילדך או בן משפחתך"

– "רוב המכורים צריכים 4-6 גמילות מסמים לפני שהם יכולים להיפטר מההתמכרות ולהישאר פיכחים"

-"בנך, בתך, או בן משפחתך חולה במחלה שאי אפשר לגבור עליה אלא רק לשלוט בה";
אם אתה שומע דברים אלו, דע כי אתה מדבר עם מרכז שיקום או יועץ בעל גישה לא יעילה לשיקום, שנתקל בהרבה כישלונות וננעל על הצידוקים שאחרים משתמשים בהם, כדי להסביר את הסיבות לכישלונו של הטיפול ליצר אזרחים נקיים מסמים ותורמים לחברה.

התקשר 054-6650271 וקבל ייעוץ והכוונה באמת יעילים ומוכחים.

 

זכויות יוצרים © 2018  נרקונון  ישראל. כל הזכויות שמורות. נרקונון וסמל נרקונון הינם סימנים מסחריים רשומים וסימני שירות בבעלות האגודה הבינלאומית לחינוך ושיפור החיים והשימוש בהם נעשה בהרשאתה

Call Now Buttonלהתיעצות חייג דילוג לתוכן